|
Så opstarter vi børnetræning i OTK for børn mellem 3-8 år.
OTK har fået tildelt Tingløkkeskolens Pigesal, Bergendals Alle 25, Odense SV på fredage fra 16.30 til 17.30, og her vil vi lave træning og sjov for de små.
Træningen starter fredag d.5.3.2010, og træningen vil være aflyst i skolernes ferier. (plan vil blive lagt på hjemmesiden)
Alt efter antal og aldersfordeling vil børnene blive opdelt i grupper, hvor der vil blive lavet boldspil, forhindringsbaner, spring, gymnastik, lege, sang & musik mv.
Ideen er at stimulere til fysisk aktivitet på mange forskellige måder, og samtidig have det sjovt når Vi bevæger os.
Til at forestå den første træning har vi Mette og Finn Kaczmarek, der om nogen har kvalifikationerne i orden til dette hverv.
Træningen vil blive tilrettelagt af fire forskellige "par", så der er garanti for variation og sjov træning. Alle ansvarlige vil selvfølgelig have afleveret DIF's obligatoriske børnetester.
Deltagelse i træningen forudsætter at I er iført indesko, der ikke kan beskadige gulvet. Der er mulighed for bad i omklædningsrum efter træning.
Vi forestiller os, at du som forældre KAN vælge at være med i træningen, eller SE PÅ, men du KAN også vælge at aflevere dit barn, og tage en løbetur i området med de andre forældre. Det afgør du og dit barn.
Har i børn under 3 år må de gerne komme med, men tilrettelæggelsen af træningen vil blive på de +3 åriges præmisser.
For at deltage i træningen skal I være medlem af OTK. Priserne kan ses på http://www.otk.dk/ under "nye medlemmer" og underpunktet "indmeldelse".
Medlemsskabet giver samtidig adgang til Svømning i varmtvandsbassin i Højme om lørdagen.
Ønsker I lige at prøve om det er noget for Jer, er I velkomne til at møde op til prøvetræning.
For yderligere oplysninger kan I kontakte:
Henrik Baadsgaard
Tlf 20923616
Denne e-mailadresse bliver beskyttet mod spambots, du skal have Javascript aktiveret for at se den
|